Zarówno zamawiającemu, jak i firmie odpowiedzialnej za realizację zamówienia zależy na tym, aby jakość obrazu wykonanego na płótnie była możliwie jak najwyższa. Tylko wtedy można mieć pewność, że będzie on jeszcze przez długi czas dawał powody do radości. Nic więc dziwnego, że chętnie korzysta się dziś ze wskazówek, które ułatwiają właściwe przygotowanie materiałów, które posłużą do stworzenia obrazu.
Program graficzny – najważniejsze parametry
Jeśli przygotowujemy obraz lub zdjęcie do wydruku na płótnie za pośrednictwem profesjonalnego programu graficznego, najlepiej zadbać o kilka parametrów. Pierwszym z nich jest CMYK, a więc właściwa przestrzeń barwna. Jest to ważne, w niektórych programach bowiem przestrzenią domyślną jest RGB. Kolejnym wymogiem jest zachowanie formatu PDF. Dziś jest on standardem drukarskim, pozwala bowiem na zachowanie wierności oryginałowi nawet w tych sytuacjach, w których obraz jest otwierany w programie innym niż ten, w którym powstawał. Nie można zapominać także o odpowiedniej rozdzielczości.
Ta zalecana wynosi 300 DPI, jeśli jednak obraz jest duży aż tak surowe wymagania mogą jednak zostać nieco złagodzone, a tym samym problemem nie będzie wybranie rozdzielczości takiej, jak choćby 150 DPI. Innym ciekawym parametrem jest format TIFF. Tym razem mamy do czynienia z jednym z bezstratnych formatów graficznych pliku, który zapewnia wysoką jakość obrazu. Niestety, ma on także pewne wady, z których najpoważniejsza dotyczy tego, że plik ma wówczas bardzo duży obraz.
Jeśli zależy nam na tym, aby nie doszło do ucięcia fragmentów obrazu lub zdjęcia, powinniśmy zwrócić też uwagę na jego odpowiednie proporcje. Jest to szczególnie ważne w przypadku wydruku kwadratowego, w którym proporcja 1:1 jest znacznie lepszą opcją niż proporcja 4:3. Zdjęcie lub obraz można też przekazać w formacie JPEG, należy jednak mieć na uwadze to, że mowa tu o formacie stratnym. Co za tym idzie, możemy mieć do czynienia z pewnym obniżeniem jakości. Mimo wszystko mamy do czynienia z formatem, który nie tylko zapewnia niewielki rozmiar pliku, ale i sprawdza się bardzo dobrze w druku zdjęć.
Jak sprawdzić wymiar zdjęcia?
Sprawdzanie wymiaru zdjęcia może odbywać się poprzez zastosowanie przynajmniej kilku metod. Jeśli mamy do czynienia ze zdjęciem, które wykonaliśmy sami, najprostszą opcją będzie wejście w ustawienia aparatu cyfrowego albo smartfona i przekonać się, w jakich rozdzielczościach wykonuje on zdjęcia. Jeśli jednak zgraliśmy już zdjęcie na komputer, wszystkie wartościowe informacje uzyskamy sprawdzając tak zwane właściwości pliku.
Co wpływa na jakość zdjęcia na płótnie?
Jakość zdjęcia na płótnie nie zawsze jest tak samo dobra, a jednym z tych czynników, które mają na nią największy wpływ jest używany przez nas sprzęt fotograficzny. Warto jednak pamiętać, że to nie jego rodzaj ma kluczowe znaczenie, znacznie bardziej istotna jest bowiem kompozycja, ogólna jakość, ostrość, a także szereg innych parametrów obrazu. Jeśli więc obraz ma mieć niewielki rozmiar, zdjęcie z telefonu nie powinno niczym ustępować temu, które wykonano lustrzanką.
.