Fotoksiążka to piękna pamiątka podróży, rodzinnej uroczystości czy innych wydarzeń wartych zapamiętania. Dobry projekt sprawia, że całość prezentuje się jeszcze atrakcyjniej. Oto kilka rad, z których warto skorzystać przy projektowaniu! Jak zaplanować okładkę?
Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego albumu jest zaprojektowanie okładki. To stworzy pierwsze wrażenie, zachęcające do przewracania stron - warto więc się przyłożyć. Najczęstszą opcję stanowi umieszczanie na okładce zdjęcia. Najlepiej wybrać takie, które dobrze reprezentuje temat ujęty w fotoksiążce i szczególnie przykuwa wzrok. Bardzo ciekawie prezentują się zdjęcia przepuszczone przez różnego rodzaju filtry lub otoczone ozdobną ramką. Tytuł i podtytuł powinny pasować fontem i kolorem do całości - czasem lepiej sprawdza się minimalizm, niż nadmierne zdobnictwo. Nie zawsze dobrym pomysłem jest rozciąganie zdjęcia na całość okładki. Żeby efekt takiego zabiegu był dobry, fotografia musi być świetnej jakości.
Zajrzyjmy do środka - strony
Zaletą fotoksiążek jest to, że można w nich umieścić naprawdę dużo zdjęć, Ograniczenia są niewielkie (zwykle w okolicach 160 sztuk), w przeciwieństwie do albumu. Wystarczy wybrać ulubione, najlepsze fotografie i zastanowić się, w jakiej kolejności je rozmieścić. Wiele drukarni oferuje na swoich stronach internetowych dostęp do edytorów, umożliwiających wygodne projektowanie. Takie edytory umożliwiają nie tylko przesuwanie fotografii, ustalanie ich kolejności i położenia, ale często oferują także ramki czy filtry. Zmianom ulega tło oraz układ stron w fotoksiążce. Warto się tym pobawić!
Komentarze do zdjęć
W fotoksiążce można też zamieścić swoje podpisy i komentarze do poszczególnych fotografii. To projekt, który służy jak najlepszemu zapamiętaniu wydarzenia - hasłowo czy na bogato, opisy z pewnością go uzupełnią. W edytorach drukarni można wstawiać pola tekstowe i umieszczać w nich dowolne treści, dowolną czcionką. Same zdjęcia czy może dużo tekstu? To pole dla kreatywności!
Układ fotografii
Osoby bez zacięcia graficznego mogą skorzystać z gotowych szablonów - to dobry, szybki sposób na uzyskanie projektu, który na pewno będzie prezentował się dobrze. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczanie dużych, wyraźnych fotografii na środku i dodawanie do nich jednej, dwóch mniejszych. Kolaż z wielu drobniejszych zdjęć również może urzekać, jednak częściej mniej oznacza więcej. Czasem warto wydać kilka złotych więcej na grubszą fotoksiążkę, niż ściskać fotografie na siłę.
Dodatkowe "upiększacze"
Niektóre projekty aż proszą się, by dodać im dodatkowego kolorytu. Pomogą w tym niewielkie grafiki i cliparty w wielu różnych tematykach. Niektóre z kształtów świetnie sprawdzą się jako tło dla pola tekstowego. Warto poświęcić kilka chwil więcej i przejrzeć je - być może okaże się, że projektowanie własnej fotoksiążki to doskonała zabawa, a efekt końcowy przerośnie najśmielsze oczekiwania. Wcielanie swoich pomysłów i kreatywnych wyobrażeń w życie to doskonała zabawa, którą chce się wielokrotnie powtarzać.
.