Punkty wydruku i fotograficzne proponują rozmaite sposoby kolekcjonowania i eksponowania zdjęć. Oprócz zwykłego druku należą do nich również fotoksiążki i fotoalbumy. Oto podobieństwa i różnice między nimi.
Taniej niż album - fotoksiążka
Fotoksiążka to wersja ekonomiczna. Aby ją stworzyć, drukuje się na matowych lub lekko błyszczących kartkach fotografie, a następnie spina w całość, dodając odpowiednią okładkę. Czym więc różni się taka fotoksiążka od albumu, w którym tradycyjnie trzymamy swoje zdjęcia? Jest lżejsza, poręczna i prezentuje się o wiele nowocześniej. Wiele osób decyduje się na tę opcję ze względu na możliwość wykonania spójnego, skończonego projektu w niewielkiej cenie. Dzięki nowoczesnym technikom druku cyfrowego kolorystyka i jakość fotografii są bardzo dobre.
Czas wykonania fotoksiążki jest stosunkowo niedługi, a co ważne dla wielu osób, drukarnia może podjąć się wykonania kilku, kilkunastu lub wręcz kilkudziesięciu sztuk. Projekt jest przygotowywany jedynie raz, liczba powieleń jest więc do uzgodnienia. To bardzo dobra opcja dla osób, które chciałyby przekazać atrakcyjnie zaaranżowane fotografie ze ślubu swoim bliskim lub fotorelację z firmowej integracji współpracownikom.
Fotoalbum - książka z efektami specjalnymi
Fotoalbumy są godne polecenia osobom, które chciałyby wydrukować niewiele zdjęć, ale w bardzo dobrej jakości. W fotoalbumie zamieszcza się przekładki pomiędzy konkretnymi kartami. Można również umieścić tam zdjęcia panoramiczne. Maksymalna liczba zdjęć w ekskluzywnym fotoalbumie wynosi 30 - wtedy prezentuje się najlepiej.Czym różnią się te opcje?
Cena projektu i wykonania
Fotoalbum jest zdecydowanie droższy, niż fotoksiążka. Różnica to nawet kilkadziesiąt złotych - wszystko to wynika z techniki wykonania, kosztów produkcji druku oraz projektowania.
Technika drukowania
Technika drukowania cyfrowego, stosowana w wykonaniu fotoksiążek, jest bardzo wysokiej jakości. Jej koszt jest jednak stosunkowo niski, a samo drukowanie szybkie. Z kolei w fotoalbumach zamieszcza się zdjęcia drukowane na tej samej zasadzie, co tradycyjne odbitki - na papierze światłoczułym. Jakość zdjęć w fotoalbumach jest wyraźnie wyższa - nasycone, piękne kolory, pełna paleta barw (również dzięki opcji druku na papierze pigmentowym).
prezentacja fotografii
Sporą różnicę między tymi dwiema opcjami stanowi też sposób łączenia stron. W fotoksiążce są one łączone przy grzbiecie, co ogranicza znacznie możliwość ekspozycji. Projekt fotoksiążki musi więc umieszczać istotne elementy fotografii w centrum, aby nie wypadły w miejscu łączenia stron. Ładna ekspozycja zdjęć o sporych formatach lepiej uda się w fotoalbumie. Sposób łączenia poszczególnych kartek pozwala na otwieranie go na płasko i oglądanie całości fotografii.
Wykonanie okładki
Zarówno okładka fotoksiążki jak i fotoalbumu może zostać wykonana z ekoskóry, która bardzo ładnie się prezentuje. Fotoksiążka umożliwia też stworzenie okładki ze zdjęcia. Z kolei w fotoalbumach stosuje się inne rozwiązanie - okienko w okładce, eksponujące znajdujące się pod nim zdjęcie.
.